Don't Miss

Sferturi: Anglia-Italia 0-0 (2-4 dupa penalty-uri)

By on 25 iunie 2012, 13:46

A fost primul meci în care nu s-a marcat în timpul regulamentar de joc, a fost primul cu prelungiri şi penalty-uri la actuala ediţie a turneului final. Anglia şi Italia au oferit un spectacol agreabil, condimentat cu ocazii dintre cele mai spectaculoase dar şi cu execuţii de cascadorii râsului. Englezii au preferat să se apere. Şi-au maximizat resursele şi au aşteptat penalty-urile acolo unde au sperat ca tradiţia să nu se respecte. Nu s-a întâmplat aşa.

Anglia-Italia este sfertul de finală al echipelor care nu-şi păstrează cumpătul. Pentru englezi, loteria departajării a fost aproape întotdeauna un coşmar. Au câştigat una singură din şase posibile şi au 10 penalty-uri ratate dintr-un total de 31. Italienii au câştigat de două ori din şapte încercări cu un procentaj la fel de slab la transformări: 11 ratări din 37 de execuţii. (Loteria departajării la Euro. Preview înainte de sferturi)

Ratarea lui Montolivo le-a dat aripi, cele ale lui Young şi Cole i-au îngropat. Cam aşa au stat lucrurile pentru englezi în duelul cu italienii. Cu o naţională mai subţire ca niciodată, Roy Hodgson a prins sferturile şi atât. A încercat să reziste şi în faţa peninsularilor, care au avut în Pirlo cel mai bun om al meciului. Fotbalistul format de Mircea Lucescu la Brescia şi apoi şlefuit un deceniu la AC Milan a ajuns la maximul carierei abia după ce a fost aruncat ca o măsea stricată în curtea unui Juventus anonim. Sezonul trecut a însemnat atât renaşterea cât şi confirmarea iar testul suprem este turneul final. Pirlo nu a rămas dator până acum iar în duelul cu englezii a stabilit chiar şi un record: 131 de pase către coechipieri, adică aproximativ cât primii patru englezi luaţi împreună. 30 de mingi lungi, 8 centrări precise, 3 tackling-uri şi 5 intercepţii au fost cifrele unui jucător care a arătat el singur ca o întreagă echipă.

Dominarea italienilor a fost cruntă (36-9 şuturi spre poartă, 68-32 posesie) dar nu s-a materializat şi pe tabelă. Pe de o parte din cauza defensivei extrem de inspirate a englezilor, în care a coborât foarte des nu doar Rooney ci şi Andy Caroll, atunci când a intrat pe teren. Pe de altă parte din cauza propriilor jucători în frunte cu Balotelli, neglijent cu şansele care i s-au oferit să perforeze poarta lui Hart.

În semifinale va fi un cu totul alt meci. Adversara Italiei nu va mai fi cârpită şi defensivă ci extrem de prezentă în atac, precisă şi dinamică: Germania lui Joakim Low.