Mondiale (12): cei trei portari
2 mai 2014, 11:04 Mondiale

Regulamentul FIFA prevede obligativitatea prezenţei în lotul fiecărei echipe calificate la mondiale a trei portari printre cei 23 de jucători chemaţi la lot. Pare o risipă destul de importantă mai ales că, de regulă, mai toate echipele au un titular cert şi nici măcar prima rezervă nu prea apucă să joace.

Aşadar…s-a întâmplat vreodată ca toţi cei trei portari din lot să prindă minute pe teren la acelaşi mondial?

FRANŢA (CM 1978)

Paul Bertrand-Demanes a apărat în primul meci din grupe, cu Italia. A fost înlocuit în cea de-a doua partidă cu  Dominique Baratelli, după ce s-a întins după un balon şi s-a lovit cu capul de bară. Baratelli era un veteran al lotului, dar prestaţia sa nu a convins, aşa că al treilea meci din grupă l-a regăsit în poarta naţionalei din Hexagon pe debutantul Dominique Dropsy. La ediţia argentiniană a mondialelor, Franţa nu a trecut de prima fază a competiţiei.

BELGIA (CM 1982)

Jean-Marie Pfaff era titular de drept în poarta belgienilor. A jucat perfect în cele trei meciuri din prima fază a grupelor, dar a pierdut locul de titular după o întâmplare care va fi subiect pentru un articol viitor pe istoriafotbalului.com. Pfaff a fost înlocuit cu Theo Custers. O decizie dezastruoasă, care a costat-o pe Belgia o înfrângere ruşinoasă cu Polonia, scor 0-3. În ultimul meci, poarta belgiană a fost apărată de cel de-al treilea goalkeeper din lot, Jacques Munaron.

CEHOSLOVACIA (CM 1982)

Zdenek Hruska a stat între buturi la primul meci al cehilor. Nu a dezamăgit, dar a fost înlocuit. Stanislav Seman i-a luat locul în poartă şi a jucat doar 75 de minute. Şi-a rupt un deget şi a fost înlocuit de Karel Stromsik.

GRECIA (CM 1994)

Antonis Minou, goalkeeperul care sigilase poarta în calificări a început ca titular şi mondialele americane. Înfrângerea, 0-4 cu Argentina i-a fost însă fatală. Elias Atmatsidis a fost trimis în teren pentru meciul doi din grupe, dar exact cu acelaşi rezultat, 0-4 cu Bulgaria. Ultimul meci, duelul cu Nigeria l-a regăsit în poartă pe Christos Karkamanis, care a luat doar două goluri de la africani!