Don't Miss

Umor englezesc: DVD comemorativ pentru Tottenham după înfrângerea cu Arsenal

By on 28 februarie 2012, 19:40

Renumiţi pentru multe, insularii excelează atunci când trebuie să fie amari şi să zâmbească în acelaşi timp. Tottenham probează umorul specific doar celor din acelaşi sânge cu regina cu un DVD lansat după un meci pe care l-au avut în mână dar l-au pierdut fără drept de apel.

Pe Emirates, 60.000 de fani priveau fără să le vină să creadă. Saha şi Adebayor, duceau oaspeţii în avantaj, iar Arsenal se chinuia să reziste oamenilor lui Redknapp. Era doar minutul 34, iar tabela indica 0-2. Încă o înfrângere ruşinoasă pentru tunari? Ei bine nu. Wenger s-a repliat din mers, van Persie a echilibrat balanţa pe teren, a marcat până şi proscrisul Rosicky şi s-a terminat 5-2.

După ce s-au bucurat ca în filme, cei de la Tottenham au plecat la cabine cu capul în pământ. Nu au avut replică pentru revenirea de senzaţie a gazdelor dar departamentul de marketing a îndulcit un pic pastila eşecului. A pus în circulaţie un DVD cu primele 39 de minute ale meciului! Obiceiul este unul vechi în fotbalul vestic, doar că vizează de regulă marile partide încheiate cu victorii răsunătoare ale favoriţilor. Nu este prima dată când cei de la Tottenham procedează în acest fel. Pe 31 octombrie 2009, după 0-3 cu acelaşi Arsenal pe Emirates au lansat un DVD similar cu primele 42 de minute ale partidei, în care scorul era 0-0!