Don't Miss

Tofik Bahramov. Primul arbitru cu statuie, timbru şi stadion

By on 27 ianuarie 2012, 11:33

Arbitrajele sunt contestate peste tot în lume. Aşa a fost şi în finala mondialului din 1966, câştigată de Anglia chiar la ea acasă. Golul care a decis totul s-a marcat în prelungiri, la scorul de 2-2. A fost validat de centralul Gottfied Dienst după ce s-a consultat cu asistentul de la linie, un oarecare arbitru din Azerbaidjan, cu doar două meciuri internaţionale în palmares înaintea turneului final din acel an. Tofik Bahramov a luat o decizie care s-a dovedit ulterior greşită, dar a fost răsplătit cu vârf şi îndesat. Este erou naţional şi a devenit primul arbitru din lume care are o statuie în faţa unui stadion care îi poartă numele!

30 iunie 1966. O dată de care toţi englezii îşi aduc aminte cu plăcere. A fost momentul lor de glorie la mondiale, o ediţie găzduită de ei şi încheiată cu un meci de poveste pe Wembley, în faţa a o sută de mii de spectatori. Partida cu RFG s-a decis în minutul 11 al prelungirilor. Geoff Hurst a şutat cu sete, mingea a lovit transversala şi a căzut pe linia porţii. Liniorul Tofik Bahramov a semnalizat gol, centralul a venit pentru confirmare, nemţii au protestat fără succes. Englezii şi germanii se contrazic şi acum asupra a ceea ce a intrat în legendă sub numele de Wembey-Tor, golul de pe Wembley, dar un studiu din 1996 realizat de specialişti ai Universităţii din Oxford a dovedit că balonul nu a depăşit cu întreaga circumferinţă linia porţii.

Chiar dacă în finala de pe Wembley a fost doar asistent, regina Elisabeta a II-a, i-a decernat azerului „Fluierul de Aur”, o distincţie pe care o primeau doar centralii. În urma deciziei atât de controversate, Bahramov a devenit faimos în Marea Britanie, iar fanii îl comparau chiar cu Robin Hood!

Bahramov este un idol şi mai mare la el acasă. Este singurul arbitru din lume după care a fost botezat un stadion, arena Tofik Bahramov de 30.000 de locuri din Baku. Tot la capitolul premiere intră şi statuia sa, tot din capitala Azerbaidjanului, dezvelită în 2005, cu ocazia unei ceremonii la care au luat parte Michel Platini, Sepp Blatter dar şi Geoff Hurst, marcatorul golului care i-a adus notorietate azerului. Chipul lui Bahramov apare şi pe timbrul de 1.500 de manat, emis de serviciul poştal din Azerbaidjan în 1997, la cinci ani de la moartea fostului arbitru.

Mai jos, câteva imagini din finala mondială câştigată de Anglia.

httpv://youtu.be/Mx3AecF3ImI