suedia fra
Suedia-Franţa 2-0
20 iunie 2012, 11:52 CE 2012

Zlatan şi ai lui spuseseră deja adio turneului final. Ultimul meci din grupa D a fost doar ocazia perfectă pentru nordici să plece cu capul sus. Adversarul, Franţa, avea 23 de meciuri fără înfrângere, un record care aducea aminte de perioada de glorie cu titluri europene şi mondiale în palmares aflată la doar o generaţie distanţă în trecut. A fost un meci agreabil şi un rezultat pe care nimeni nu îl aştepta.

Golul lui Ibra din minutul 54 n-a venit de nicăieri chiar dacă cei care au dominat până în acel moment au fost francezii lui Blanc. Au făcut-o însă complet neconvingător. Au dictat tempoul, şi-au creat peste 20 de ocazii dar Isaksson a avut mai puţin de apărat decât omologul său. Suedezii au ajuns la poarta lui Lloris de doar 12 ori, au dat două goluri şi două bare.

Suedia-Franţa ne-a arătat (ca multe alte meciuri de la acest turneu final) că posesia nu înseamnă mare lucru dacă nu este susţinută de eficienţă iar construcţia de la mijlocul terenului nu ţine loc de goluri.

Larsson a stabilit scorul final în chiar minutul 90, un 2-0 nordic cu bagajele deja făcute la hotel. Franţa merge mai departe, dar în sferturi va întâlni Spania, una dintre cele mai tari naţionale rămase în competiţie.