Don't Miss

Sferturi: Spania-Franţa 2-0

By on 24 iunie 2012, 13:25

După meciul cu Spania, Blanc a devenit ţinta glumelor conaţionalilor şi nu numai. „Neînvins 23 de partide. S-a zvonit că ar urma să semneze cu Tottenham. Urmarea? A pierdut două meciuri la rând!” Dacă înfrângerea cu Suedia din grupe a trecut la capitolul relaxare nevinovată înainte de sferturile de finală, cea cu Spania are o altă etichetă la rever: fără drept la replică. Francezii au încercat să contreze jocul spaniol de pase, au încercat să deschidă spaţii şi să nu se lase sufocaţi de pressingul nebun al adversarilor. Nu au reuşit.

Doar cifrele vorbesc despre diferenţa care a fost pe teren în duelul franco-spaniol în raport cu celelalte meciuri ale trupei lui del Bosque. Spania nu şi-a umilit oponenta  cu posesia chiar dacă i-a luat-o şi nici nu a încheiat meciul cu un sac de ocazii la poarta franceză. Ibericii au jucat pragmatic, au înscris atunci când a fost nevoie şi apoi au plimbat mingea de plăcere.

Problema a fost lipsa de replică a cocoşilor. Chiar dacă au încercat, chiar dacă s-au zbătut, rezultatul final a fost dezamăgitor. Iar atunci când spun rezultat nu mă refer la cel de pe tabelă ci mai ales la numărul mic de ocazii create după minutul 20, atunci când Xabi Alonso a deschis scorul.

Jocul precaut al campioanei europene şi mondiale în exerciţiu s-a văzut şi în statistica pasatorilor. Niciun spaniol nu a mai trecut de 100 de atingeri de balon, Xabi Alonso şi Xavi, cei mai activi din acest punct de vedere au ajus pe la 96, respectiv 84.

Al doilea gol al lui Xabi, cel din penalty nu a făcut decât să oficializeze o realitate destul de limpede: Spania este aproape imposibil de învins chiar şi atunci când nu joacă la capacitate maximă.