Don't Miss

Rusia-Cehia 4-1

By on 9 iunie 2012, 15:47

UEFA_Euro_2012_logo.svg

Rusia nu promitea nimic înainte de Euro. Ba chiar ne-a plictisit uşor cu lansarea echipamentului la care s-a gândit să aducă nişte manechine de plastic în locul vedetelor de pe teren, aşa cum a făcut toată lumea. Nici la prezentarea lotului nu a fost prea mare vâlvă. Oricum toată lumea ştia de Dzagoev, de Arshavin sau Shirokov. Pe teren însă, Rusia a schimbat soarta unui meci în care cehii păreau să pornească favoriţi.

N-au fost emoţii la Wroclaw, după un sfert de oră era destul de limpede cine va câştiga meciul, iar sentimentul neputinţei cehilor nu a avut nimic de-a face cu golul lui Dzagoev.  Nici măcar revenirea de formă, atunci când Pilar a redus din diferenţă nu a schimbat raportul de forţe de pe gazon.

Ruşii au pasat mai bine şi au câştigat posesia la limită, dar impresia vizuală a fost că băieţii lui Dick Advocaat au dominat. O impresie pe care nu o confirmă nici şuturile spre poartă, 17-16, nici cele pe spaţiul porţii, egalitate, 5-5. Probabil că forţa ruşilor a stat în capacitatea de transformare în gol aproape a fiecărui şut care a prins spaţiul porţii.