Don't Miss

Rangers trăieşte! 3-2 cu Celtic în Old Firm

By on 25 martie 2012, 17:45

Ziua a început la fel de gri pe Ibrox Park. Fanii se strângeau la stadion sub privirile atente ale celor de la Duff and Phelps. Clubul lor, unul dintre cele mai vechi din lume, este condus, fie şi temporar de un administrator financiar. Jucătorii au renunţat mai bine de jumătate din salarii, unii au plecat iar în această dimineaţă un alt investitor, al cincilea, şi-a anunţat intenţia de a cumpăra gruparea scoţiană. În acest context, celebrul Old Firm cu rivala de moarte, altfel un motiv de bucurie, a început fără vlagă. Suporterii gazdelor erau pregătiţi de umilinţă. Au primit la schimb un cadou nesperat.

Paul Clark, administratorul desemnat, anunţa de dimineaţă că Duff and Phelps speră să predea clubul în mâinile unui investitor serios până la final de sezon.

Tot de dimineaţă a depus actele şi al cincilea potenţial cumpărător. Favorit la preluarea lui Rangers rămâne însă fostul director de pe Ibrox, Paul Murray, reprezentantul Blue Knights, chiar dacă consorţiul în cauză şi administratorul clubului sunt în război după ce Duff and Phelps a obţinut anulearea dreptului de vânzare a biletelor deţinut pe trei ani de o firmă care face parte din Blue Knights.

Acesta a fost contextul derby-ului, plus 50.000 de suporteri în tribună. Rangers, cel de pe teren, a uitat totul pentru 90 de minute. Cu Goian integralist, gazdele au deschis scorul în minutul 11 prin Aluko. Acelaşi Aluko despre care v-am povestit acum un an o istorioară interesantă. Împreună cu Eniola Aluko formează singura pereche frate-soră din lume care joacă pentru naţionale diferite (detalii AICI).

Celtic a rămas fără Cha Du Ri şi Wanyama, ambii eliminaţi, iar Rangers a înscris încă două goluri prin Little şi Wallace. 3-0 într-un meci care nu părea aşa uşor de câştigat nici în vremurile bune.

Bocanegra de la Rangers a fost şi el eliminat cu 8 minute înainte de final, iar Celtic aproape că a întors rezultatul. Brown şi Rogne au marcat în ultimele 3 minute, dar nu a fost suficient.

Rangers a câştigat cu 3-2. Este pe locul 2 în clasament, la 18 puncte de rivală. Ar fi fost la doar 8 dacă nu intra în administrare financiară şi nu ar fi fost penalizată şi în clasament. A evitat însă o rușine niciodată întâmplată în cei 140 de ani de istorie. Înaintea derby-ului, Rangers avea trei înfrângeri consecutive. Dacă o aduna și pe a patra stabilea cel mai negru record al clubului. Celtic putea câştiga titlul încă din martie chiar pe terenul duşmanilor. Nu se mai întâmplase acest lucru din 1967, de la celebra generaţie verde poreclită Lisbon Lions. Înfrângerea total nescontată a amânat bucuria oaspeţilor pentru etapa viitoare.

Fanii lui Rangers s-au întors fericiți acasă. Lângă victoria care le-a mers direct la suflet revine întrebarea: din vară încotro!?!