Don't Miss

Penalty-uri fără sfârşit

By on 20 aprilie 2011, 13:40

Loviturile de departajare au un scop destul de pragmatic. Oamenii veniţi la meci stau cuminţi în tribune pentru 90 de minute. Dacă egalul rămâne pe tabelă mai stau alte două mini reprize de câte 15 minute fiecare. Plus pauze şi timpi morţi. Povestea cu loviturile de departajare vine să pună capăt aşteptării, să decidă odată câştigătoarea şi să-i elibereze şi pe fani către ce alte treburi vor mai fi având pe la casele lor. Ce ne facem însă atunci când departajarea nu se mai termină nici ea?!?

28 noiembrie 1996. Cupa Turciei

După 1-1 la finalul timpului regulamentar de joc, Genclerbirligi – Galatasaray a ajuns la penalty-uri. De obicei, în câte cinci execuţii de fiecare echipă se decide totul. Aici a fost nevoie de câte 17. Fie portarii nu au fost prea inspiraţi, fie jucătorii care au executat au fost în vână. Cert este că nu s-a ratat decât o execuţie, ultima. Hayrettin a încasat 17 goluri de la 11 metri, iar Galata a ratat calificarea. În acest meci s-au executat 34 de lovituri de departajare.

20 noiembrie 1998. Argentina

Argentinos Juniors şi Racing Club au terminat meciul cu 2-2 pe tabelă. Finalul s-a decis la penalty-uri. O grămadă de penalty-uri. Spre deosebire de meciul din Turcia, aici ratările s-au împletit cu paradele spectaculoase şi cu execuţiile inspirate. Meciul s-a terminat cu victoria gazdelor 20-19, după 44 de lovituri de departajare.

2005. Cupa Namibiei

KK Palace a mers mai departe după ce a trecut, la penalty-uri, de cei de la Civics. Aici, portarii au făcut legea. Au apărat jumătate din execuţiile de la 11 metri. Meciul s-a terminat 17-16 pentru KK după ce s-au bătut nu mai puţin de 48 de penalty-uri de departajare.