Don't Miss

Oliver Khan, sentimentele portarului de gheaţă

By on 16 august 2013, 10:56

Finala Ligii Campionilor din 2001 a trezit la viaţă un gigant adormit. Bayern Munchen a câştigat trofeul după un sfert de secol de pauză.

A făcut-o la capătul unui meci încins cu Valencia lui Mendieta, Aimar, Kily Gonzalez, Didier Deschamps şi Albelda. A fost 1-1 la final de timp regulamentar şi prelungiri. Cei mai buni oameni de pe teren fuseseră cei doi portari. Pe de o parte calmul şi imperturbabilul Oliver Kahn, de partea cealaltă vulcanicul Canizares.

Tot ei urmau să decidă câştigătoarea la seria de departajare care a început prost pentru nemţi. Paulo Sergio a ratat de la unsprezece metri. Kahn a apărat şuturile lui Zahovic şi Carboni, Canizares pe cel al lui Andersson. Au mai urmat încă trei serii transformate până când Kahn a ghicit iarăşi colţul. A apărat lovitura lui Pellegrino iar cupa mergea la Munchen.

În vârtejul momentului de extaz pur care a urmat s-a petrecut însă evenimentul care avea să-i aducă portarului neamţ trofeul fair-play al sezonului.

Oliver Kahn a refuzat să se bucure. Nimeni nu-l bănuise de prea multă sensibilitate până în acel moment aşa că ceea ce a urmat i-a luat pe toţi pe nepregătite. Kahn s-a îndreptat încet către rivalul său. L-a găsit prăbuşit pe gazon. L-a luat în braţe şi l-a consolat ca de la erou la erou. Nu simţea bucuria încărcată de adrenalină cum îi curge prin vene pentru că ştia marea taină a portarilor: câţiva centimetri în plus sau în minus te pot transforma din legendă în cel mai hulit om din oraş şi că uneori portarii au ghinionul ca în viaţa asta să moară de două ori.