Don't Miss

Norvegia propune al 12-lea jucător pe teren pentru echipele conduse cu 4-0

By on 30 octombrie 2012, 12:41

berg

Ne mai putem închipui fotbalul cu dreptul portarului să atingă mingea cu mâna până la mijlocul terenului? O regulă care a existat şi apoi s-a dus. Americanii au adoptat la rândul lor jocul european dar n-au prea înţeles iniţial cum stă treaba cu măsuratul timpului regulamentar de joc aşa că s-au orientat spre baschet. Începuturile NASL (precursorul MLS-ului) afişa cele 45 de minute ale reprizei în mod descrescător! Acum mai avem parte de o idee năstruşnică pe care norvegienii o promovează la nivel oficial.

Federaţia de fotbal din Norvegia propune introducerea unui nou jucător de câmp, al 12-lea, în cazul echipei care ajunge să fie condusă cu 4-0.

Imaginea schimbării este fostul internaţional Henning Berg: „Nu e amuzant să vezi meciuri în care scorul evoluează într-o singură direcţie. Nu e nicio mândrie să câştigi sau să pierzi cu 17-0, spre exemplu.”

Propunerea nu a fost primită cu braţele deschise de toată lumea. Nici măcar fostul partener al lui Berg din defensiva Norvegiei nu îşi susţine colegul.

Kjetil Rekdal, acum antrenor la Aalesund: „Să nu-i pedepsim pe cei care sunt mai buni!”

Dacă această regulă ar fi fost în vigoare în weekendul care a trecut atunci Mallorca ar fi putut juca în 12 oameni din minutul 73 în duelul cu Real iar Rayo ar fi putut trimite încă un fotbalist împotriva Barcelonei din minutul 80.