Don't Miss

Netzer. Povestea lui Mario Gotze, cu două decenii înainte să se nască

By on 24 aprilie 2014, 12:20

Mario a fost idolul lui Dortmund. A intrat la inima celor din Yellow Wall apoi a semnat cu rivala Bayern Munchen. Miere cu fiere în același pahar, în același timp.

S-a accidentat, întâmplător sau nu, chiar înainte de finala Ligii pe care Borussia o juca împotriva aceluiaşi Bayern, pregătit de moşul senzaţie Heynckes.

Klopp a decis să nu rişte.

În schimb Hennes Weisweiler de la Borussia Monchengladbach nu a avut încotro! Era 23 iunie 1973 iar alb negrii jucau finala Cupei Germaniei cu FC Koln. Vedeta Gunther Netzer tocmai semnase cu Real Madrid iar tehnicianul Weisweiler l-a ţinut rezervă chiar dacă fanii urlau că vor să-l vadă pe teren.

Antrenorul a cedat la pauză. A vrut să-l trimită pe teren dar Netzer a refuzat. Era 1-1 iar scorul s-a păstrat nemodificat pe tabelă până la finalul celor 90 de minute regulamentare. Urmau prelungirile iar Netzer s-a dus pe teren şi a avut o mică discuţie cu Christian Kulik (minutul 3.35 în filmuleţul de mai jos). Apoi a mers la Weisweiler, şi-a dat treningul jos şi i-a zis: Ich spiel dann jetzt! Acum vreau să joc!

A intrat pe teren iar la prima atingere de balon a marcat golul care a adus cupa la Monchengladbach. Abia apoi a plecat la Real!

Să remarcăm şi o altă conincidenţă: partenerul lui Netzer în atacul lui Gladbach era un vârf de 28 de ani (numărul 11 care pătrunde în careu talonat de doi adversari şi ratează ocazia de la minutul 3) pe care îl chema Jupp Heynckes.