Don't Miss

Miliţia bate tot! Varianta argentiniană

By on 4 martie 2013, 17:42

Cam aşa e prin America de Sud. Galeriile îşi dau în petec, forţele de ordine intervin în forţă şi îi căpăcesc pe fani. Bastoane, gaze lacrimogene, puşti cu gloanţe de cauciuc, bastoane în plină figură. Sună atât de asemănător cu ceea ce păţea galeria lui Dinamo la un meci cu Farul, la Constanţa!

Ei bine, exemplu de mai jos este de la Newells cu Belgrano. Jucătorii oaspeţilor au venit la marginea terenului atunci când poliţia se afla în plin exerciţiu al funcţiunii. Au crezut că îşi pot calma fanii prin metode vorbite dar au întâlnit barajul forţelor de ordine. Pe care n-au avut nicio şansă să-l convingă de ceva.

Mai mult, parlamentatul cu uniformele nu dă bine, aşa că Gaston Turus şi-a încasat un baston peste faţă în timp ce coechipierii săi au fost îndepărtaţi cu gesturi la fel de brutale.

Scandalul a început la doar câteva minute jucate din repriza secundă, la scorul de 1-0 pentru gazde. Newells a câştigat până la urmă cu 2-0.