web analytics

Mexic şi Bulgaria. Teoria frustrării mondiale

On 22 January 2011, in Mondiale, by Alex Buturugeanu
Suporteri mexicani inainte de mondiale

Foto: flickriver.com

Dacă fotbalul şi-ar număra piezele rele, atunci Mexic şi Bulgaria ar ieşi campioane la întâlnirea cu pisica neagră. Nimeni în istoria mondialelor nu ştie cum e să fii în pielea lor. Speranţele care transformă orice suporter într-un etern optimist înainte ca turneul final să înceapă le sunt cunoscute şi fanilor din cele două ţări. Doar că specialitatea lor sunt ”iluziile” transformate în “deziluzii“. Şi uneori se întreabă, pe bună dreptate, la ce bun o calificare, dacă nu se întâmplă nimic după aceea.

MEXIC

Hugo Sanchez

Foto: squidoo.com

Şase participări la mondiale (1930, 1950, 1954, 1858, 1966, 1978) şi NICIO victorie. Şase veri cu speranţe, şase competiţii încheiate după prima fază fără măcar un triumf. Patru generaţii de fotbalişti, niciun rezultat. Manuel Rosas (1930), Antonio Carbajal (1950), Thomas Balcazar (1954), Crescencio Gutierez (1958), Magdaleno Mercado (1966) sau Hugo Sanchez (1978) şi toţi ceilalţi colegi au revenit de la turneele finale cu mâinile goale. În cazul mexicanilor există şi o parte plină a paharului. Din totalul de 14 turnee finale la care au participat, în două au atins faza sferturilor (1970 şi 1986).

BULGARIA

Nici est-europenii nu se pot lăuda cu mai mult noroc. Din şapte participări la turneele finale, şase au fost de coşmar (1962, 1966, 1970, 1986, 1998). Singura excepţie a însemnat însă o explozie a frustrării: în SUA 1994, bulgarii au ajuns în semifinale.

321 vizualizari

Articole pe aceeasi tema:

  1. Întâmplări de la mondiale: prima schimbare de portar
  2. Strategie pentru Mondiale: Numărul norocos
  3. West Ham cumpără din Mexic
Tagged with:  

6 Responses to “Mexic şi Bulgaria. Teoria frustrării mondiale”

  1. Pingback: Tweets that mention Mexic şi Bulgaria. Teoria frustrării mondiale | Istoria Fotbalului -- Topsy.com

  2. Este foarte adevarat ce a scris Alex dar daca in cazul Mexicului calificarea la mondiale a fost de multe ori o formalitate ,in cazul Bulgariei este de admirat calificarea lor constanta datorita dificultatii preliminariilor din zona europeana fiind de altfel singura echipa din estul Europei cu patru calificari consecutive la mondiale '62,'66,'70,'74,iar in '86 desi a facut doar doua egaluri cu Italia [rezultat mare] si Coreea de Sud si o infrangere in fata lui Maradona si compania au ajuns datorita pemisivitatii regulamentului sa joace optimile de finala cu tara gazda Mexicul [0-2].Referitor la Mexic pe langa sferturile in care au ajuns [ambele in calitate de gazda totusi] mai importante sunt rezultatele de la ultimile 5 campionate mondiale cand se poate spune ca a devenit o echipa de certa valoare de fiecare data reusind sa treaca de faza gruopelor ceea ce nu este putin lucru.

      (Quote)

  3. Mexicul a fost mai pana in anii '70 o prezenta exotica iar bulgarii au reusit prima victorie in ..1994. Una peste alta desi au acumulat destule frustrari, cele doua au palmares superior Romaniei. Ca s-o zic altfel e mare diferenta intre semifinala bulgareasca si sfertul romanesc. E suficient sa cautam in statistica sa vedem cate echipe au prins semifinalele si cate sferturile. Pai in sferturi sunt peste 30 de tari (asta fara tarile care s-au calificat mai sus). Iar bulgarii cu seria lor de calificari pe vremea cand europa avea doar 10 locuri, cum a zis si gery nu-i de colea

      (Quote)

  4. Mexicul a avut o sansa imensa de a prinde semifinalele in'86 pe teren propriu cu o trupa foarte talentata cu Hugo Sanchez varful lui Real ,Manuel Negrette,Javier Agguire viitorul antrenor,portarul Larios sau liberoul Quiriarte cand dupa ce au eliminat chiar Bulgaria cu 2-0 au jucat in sferturi cu batrana la propriu echipa a R.F.G pe care i-a dominat copios beneficiind si de eliminarea lui Berthold insa Schumacher a facut minuni in poarta ,iar la penalty-uri dupa cum se poate vedea orice statistica dupa'76 incoace nemtii sunt imbatabili.A fost cea mai mare performanta a lui Bora Milutinovici sarbul care a facut minuni si cu Costa Rica in'90 ca antrenor.

      (Quote)

  5. da Romania de ce nu e piaza rea? 7 mondiale si cel mai slab rezultat din esticele Europei…

      (Quote)

  6. in 94 bulgarii puteau da joace finala daca nu era acel arbitru de 3 lulele care a tinut mortis sa avantajeze italia

      (Quote)

Leave a Reply

WordPress主题

WordPress Blog
Page 1 of 11