Don't Miss

Meciuri de poveste. Cele mai frumoase reveniri din istoria fotbalului

By on 14 februarie 2013, 15:24

Mingea e rotundă! Nu-i aşa că ne-am plictisit de clişeul ăsta?!? Mai ales când e mai rotundă pentru ceilalţi iar favoriţii nu par în stare să profite de proprietăţile sferice ale balonului.

Şi totuşi este. Atâtea partide începute dezastruos s-au terminat cu victorii dintre cele mai electrizante. Poate şi aici se ascunde un pic din frumuseţea fotbalului. Nu e totul pierdut nici la 3-0 pentru adversari.

În continuare trecem sumar prin câteva astfel de poveşti.

14 februarie 2013, 16:53 at 16:53

asa e, merita amintit. eu am strans insa doar meciuri cu miza mare!

• Cătălin

14 februarie 2013, 20:51 at 20:51

Mi-am dat seama, dar l-am amintit așa, să nu uite lumea de el :).

2. gery76

15 februarie 2013, 05:08 at 05:08

-Indiscutabil cea mai importanta revenire este cea a Germaniei din 1954,mai ales ca fost facuta intr-o finala de campionat mondial si a avut loc in fata celei mai bune echipe din istoria fotbalului[ dupa parerea multor ziaristi mai in varsta],Ungaria lui Puskas,Kocsics,Boszik sau Hideghuty,echipa ce cu un an mai devreme invinse Anglia pe Wembley cu 6-3 si la Budapesta cu 7-1,in doua amicale ce au ramas in istorie.
    -Pana la acel meci cu Germania din finala ,Ungaria era neanvinsa de 4 ani.

3. gery76

15 februarie 2013, 05:19 at 05:19

-Alex ,totusi eu cred ca mai puteau fi incluse si Austria-Elvetia,scor 7-5 dupa ce in minutul 19 era 3-0 pentru Elvetia,in sferturile mondialului din ’54,dar mai ales ”meciul secolului”Germania -Franta 8-7 dupa penaltyuri din semifinalele worldcup’82,atunci cand dupa primele 90 de minute scorul era 1-1,apoi splendida Franta a lui Platini,Giresse,Tigana,Tresor,Bossis sau pustiului Amoros ,in prelungiri a luat conducerea,iar in min.98 avea deja 3-1,Derwal selectionerul neamt l-a bagat in disperare pe Rummenigge,accidentat serios in meciul Anglia si incomplet refacut ,acest a redus imediat la 2-3 ,pentru ca si intr-o lupta de gladiatori,Fischer sa egaleze din foarfeca dupa o centrare lunga a lui Littbarski si o recentrare cu capul Hrubesch,pentru ca la penalty-uri desi Ettori portarul francez a aparat primul la Stielike,Harald Schumacher a aparat 2 penalty-uri la Six si Bossis si astfel s-a incheiat unul dintre cele mai frumoase meciuri din istoria fotbalului[poate cel mai frumos si dramatic].