Don't Miss

Cu ce înlocuim penalty-urile de departajare

By on 28 mai 2012, 11:25

Discutăm despre o problemă veche pe care fotbalul a încercat să o rezolve cum a putut dar la care s-a întors de fiecare dată. Cum se încheie un meci în care nu e loc de egalitate? Soluţia actuală, cea a seriilor de lovituri de departajare este deocamdată singura viabilă, cu toate că nu se bucură de prea multă popularitate în rândul celor implicaţi. Atunci când un meci mare are nevoie de loteria penalty-urilor corul nemulţumiţilor înalţă ode pentru schimbare iar urmările unui Bayern-Chelsea decis chiar după aceste reguli nu a făcut excepţie. Soluţia ar putea veni, paradoxal, chiar de la preşedintele învinşilor. Franz Beckenbauer a fost însărcinat de şeful de la FIFA să găsească o nouă metodă, mai puţin crudă, pentru identificarea învingătoarei după un meci egal.

Beckenbauer conduce și Football Task Force 2014, o organizație care se ocupă cu de toate (am mai discutat despre această inițiativă AICI). Dincolo de fair-play, grupul condus de bătrânul Franz are ca prim scop îmbunătățirea calității fotbalului înaintea mondialelor de peste 2 ani. În această idee, Sepp Blatter s-a gândit la neamț ca la cea mai potrivită persoană în stare să rezolve o situație atât de spinoasă: „Fotbalul se transformă în tragedie atunci când ajunge la penalty-uri. Își pierde esența. Sper ca Franz Beckenbauer și grupul său să găsească o soluție mult mai potrivită, dacă nu acum, măcar pentru viitor.”

Blatter are dreptate atunci când vorbește despre esența fotbalului. Acest sport este unul de echipă, decis pe teren 11 contra 11. Penalty-urile nu respectă acest spirit pentru că se tranșează individual, un portar față în față cu un adversar.

Variantele posibile nu sunt chiar așa multe. Unele au mai fost folosite în timp ce altele frizează utopia.

28 mai 2012, 12:50 at 12:50

Hai sa fim seriosi…..dc sa schimbam? cu anumite chestii care pentru mine mi se par stupide?….penaltiurile..nu sunt loterii…loviturile de departajare.necesita determinare vointa caracter….etc…sa nu mai spunem ca sunt spectaculoase si dramatice:).

In concluzie lasa ca este bine asa!..

3. Piticuzz

28 mai 2012, 14:13 at 14:13

Sincer, mi se pare o aberatie sa inlocuiasca loviturile de departajare. Cum a spus si cineva mai sus, cel care executa are nevoie, pe langa tehnica, si de vointa si determinare. Norocul, desigur, are si el o parte, dar norocul unuia si ghinionul altuia sunt prezente pe toata durata meciului, nu doar la penalty-uri. Daca o echipa rateaza cu seninatate 10 ocazii, iar adversarii inscriu la singura lor ocazie, pe un contra-atac, ar trebui sa se rejoace sau ce? Asta este viata, „norocul” are si el rolul lui, in toate aspectele vietii, nu doar in fotbal. Nu in ultimul rand, felicitari pentru site! Citesc cu placere toate articolele 🙂

4. Anonim

28 mai 2012, 16:26 at 16:26

Dupa infrangerea lui Bayern,echipa al carui fan infocat sunt de mic copil,ar trebui sa fiu de acord cu renuntarea la penalty-uri,insa niciodata nu cred ca se va renunta la aceasta metoda pe cat de dureroasa pe atat de spectaculoasa.
    -Nemtii favoritii mei sunt chiar cei mai mari beneficiari ai acestui sistem de departajare,nationala Germaniei dupa infrangerea la 11 m in finala euro’76 contra Cehoslovaciei,n-a mai pierdut niciodata la penalty-uri,castigand contra Frantei 8-7 in semifinala worldcup’82,contra Mexicului in sferturi ’86 cu 4-1[ antrenor Beckenbauer],contra Angliei 5-4 in semifinalele’90[ antrenor Beckenbauer],contra Angliei in semifinale’96 6-5 chiar pe Wembley,contra Argentinei in sferturi 2006 5-4,sa nu mai spun de C.C.E2001 castigata de Bayern la penalty-uri,Cupa U.E.F.A1997 castigata de Schalke la penalty-ri,Cupa Uefa castigata de Leverkusen in 1988 la penalty-uri,deci nu cred ca Beckenbauer va incerca cu adevarat sa schmbe aceasta regula.

5. gery76

28 mai 2012, 16:44 at 16:44

Alex Buturugeanu, as vrea sa mai aduc aminte un meci extrem de important,chiar mai important decat cel descris de tine,transat tot prin tragere la sorti,este vorba de semifinala Euro’68 dintre U.R.S.S si Italia 0-0 dupa 90 de min si prelungiri,arbitrul german Tsechscner dand cu banul si cum ”macaronarii” mereu au fost norocosi au acces in finala ,pe care au castigat-o tot cu o bafta porceasca ,la rejucare cu 2-0 impotriva Yugoslaviei,dupa ce in primul meci italienii au egalat in min 80 ,dupa ce yugoslavii au fost mult mai buni!
    -In legatura cu postarea de mai sus ,imi cer scuze ca a aparut cu anonim,n-am observat ca n-aveam datele scrise ,de obicei nu mai era nevoie!

6. cldtoma

28 mai 2012, 17:07 at 17:07

despre schimabara sistemului si renuntarea la lovituri de departajare se vorbeste de prin anii ’80 , in urma unor meciuri in care castigatoarea nu a fost sa zicem echipa mai meritorie . dar nimeni nu a putut prezenta o varianta realista si sunt de parere ca regulamentul nu trebuie schimbat asa usor.

7. Andrei

28 mai 2012, 20:00 at 20:00

Portarii incep sa-si studieze viitori adversari, deci nu mai e nici un noroc sau ghinion.

8. alen

29 mai 2012, 08:08 at 08:08

nu este chiar loterie. Daca ai un portar bun la penaltyuri (cum a avut steaua in 86 sau cum de obicei nemtii) ai prima sansa. In plus executantii nordici par sa aiba mai mult sange rece, cei din sud clacheaza. De obicei nemtii castiga „loteria” dar uite ca nu mereu.. Dintre solutile propuse doar duelul atacant vs portar pornind de la centrul terenului merita a fi discutat

9. eu

30 mai 2012, 19:10 at 19:10

La EURO 2004 a fost folosit golul de argint, nu golul de aur. Grecia a marcat impotriva Cehiei in minutul 104. Jocul a fost reluat, dar dupa doar un minut s-a terminat repriza de prelungiri si meciul.

10. Flacăra Vișinie

18 iulie 2012, 00:04 at 00:04

O soluție mult mai bună ar fi mărirea distanței de la care se execută un penalty. În loc de 11 m (12 yards) să fie de exemplu 18 metri (20 yards) sau chiar mai mult. Astfel are și portarul șanse mai mari să apere, iar jucătorii vor trata probabil cu mai mare atenție aceste lovituri.