Don't Miss

Înainte/După: Alex Ferguson

By on 27 noiembrie 2011, 13:00

Ne-am obişnuit cu el aşa cum este. Un pic posac, cu o engleză în variantă scoţiană, cu paltonul negru şi ochelari cu rama fină. Alex Ferguson a marcat istoria acestui sport în ultimul sfert de secol aşa cum niciun alt manager sau antrenor nu a mai făcut-o. Cu răbdare şi încăpăţânare a schimbat cele mai vechi ierarhii în fotbalul englez şi a transformat un club decent în cea mai mare industrie sportivă din regatul britanic. Alex Ferguson nu a fost însă întotdeauna aşa. Privire limpede, cărare pe o parte şi gropiţă în bărbie. O imagine deloc cunoscută în ziua de azi.

Ferguson este managerul ideal. A câştigat tot ce se putea câştiga pe banca lui United: 12 titluri, 5 cupe, 4 cupe ale ligii, 10 charity shield, 2 ligi ale campionilor, o cupă a cupelor, o supercupă UEFA, o cupă intercontinentală şi un mondial al cluburilor. În 10 din cei 25 de ani pe banca lui United a câştigat titlul de manager al sezonului în Premier League.

Despre Ferguson s-au spus multe, dar cel mai hazliu citat rămâne cel semnat de Angus Deayton, comediant şi fan al lui United: „Poţi să vorbeşti cu el despre orice. Se pricepe la politică, este la curent cu situaţia din Irlanda de Nord, cunoaşte soiurile de vin şi se pricepe extrem de bine şi la cursele de cai. Ah, da, era să uit…ştie şi ceva fotbal…”

Înaintea celui care a devenit, Ferguson a fost un puşti simpatic. Un atacant scoţian care nu a prins naţionala mare, un tip zâmbăreţ cu o imagine pe care nimeni nu ar fi în stare să o recunoască dacă nu i s-ar spune dinainte despre cine este vorba!

Mai jos, Alex Ferguson, atacantul lui Glasgow Rangers între 1967-1969.