Duberry
Hattrick perfect, varianta greşită!
22 ianuarie 2012, 22:20 Anglia

Ce înseamnă un hattrick perfect am explicat acum aproape un an, la începutul acestui articol. Pe scurt, un gol cu capul, unul cu piciorul drept şi unul cu stângul, toate trei în decurs de o repriză. Un fost fundaş al lui Chelsea a fost aproape să reuşească o astfel de performanţă, altfel extrem de dificil de executat. Nu s-a încadrat cu timpul, dar i-au ieşit loviturile, aşa că hattrick-ul ar fi fost unul „iniţial” şi  nu „perfect”. Realizarea nu a avut însă darul să-l bucure prea mult pe fotbalistul în cauză!

Michael Duberry a ajuns la 36 de ani şi joacă acum în liga a patra engleză, la Oxford United. Fost om de bază în defensiva lui Chelsea (1993-1999), Duberry a avut un meci extrem de reuşit sâmbătă seara, împotriva celor de la Hereford United.

A marcat cu piciorul stâng în minutul 36. A înscris cu capul în minutul 89 şi a pus punct în chiar ultimul minut de joc cu un gol cu dreptul.

Hattrick Duberry dar partida s-a încheiat la egalitate, scor 2-2! Vestea proastă pentru fotbalist este că, la primele două reuşite, a greşit poarta şi în loc de goluri a reuşit două frumuseţi de autogoluri!

Hattrick-ul lui Duberry rămâne însă hattrick! Nu este atât de perfect, dar cel puţin echipa lui nu a pierdut chiar toate punctele puse în joc.