Don't Miss

Danemarca-Portugalia 2-3

By on 14 iunie 2012, 12:30

UEFA_Euro_2012_logo.svg

Ronaldo ne-a arătat încă o dată că naţionala nu este echipa lui preferată. Letal la Real, Cristiano se metamorfozează într-un neîndemânatic plin de emoţii atunci când îmbracă tricoul Portugaliei. Victoria cu Danemarca, vitală în cazul în care lusitanii voiau să mai spere la sferturi, a venit pe mâna oricui altcuiva, mai puţin a superstarului de la care toţi aşteptau pâine şi circ.

Portugalia a dat impresia că se află la comanda meciului. A condus cu 2-0 după 36 de minute şi părea să-şi asigure o victorie uşoară. Bendtner a redus din diferenţă cu 4 minute înainte de pauză şi a lansat primul avertisment nordic. Tot vârful lui Arsenal, împrumutat la Sunderland în sezonul trecut, a egalat cu doar 10 minute înainte de final. Portughezii au câştigat totuşi după reuşita rezervei Varela.

Posesia a fost a danezilor în proporţie de 60% dar marile ocazii le-au aparţinut adversarilor, mult mai competitivi la duelurile aeriene. Culmea, portughezii au câştigat cam toate duelurile unu la unu disputate la înălţime mai puţin pe cele două de la golurile lui Bendtner.

Pasatorii nici nu ar merita menţionaţi. Numărul unu din tabăra portugheză a fost Bruno Alves, doar 40 de atingeri de balon cu un procentaj jalnic de reuşită, 60%. Danezul Kvist a fost un pic mai în formă: 75 de atingeri de balon cu o rată de succes de 84%.

danemarca portugalia

* statistică oferită de whoscored.com

Comenteaza cu Facebook!

One Comment

1. only_z

14 iunie 2012, 13:43 at 13:43

Ieri a fost o zi „NU” pentru Ronaldo, a fost total pe langa meciul, sper sa nu ajunga Portugalia sa planga dupa ocaziile irosite ieri.