City: Hattrick Aguerro dar cel mai bun de pe teren a fost un englez
26 noiembrie 2014, 15:02 Fotbal Extern

Atunci când a lăsat pe Chelsea părea să fi încheiat socotelile cu fotbalul mare. Ei bine, nu a fost așa! Frank Lampard, căci despre el este vorba, s-a reinventat la Manchester City, acolo unde a demonstrat și în duelul cu Bayern Munchen cum se câștigă un duel care părea deja pierdut și cum poți fi cel mai bun de pe teren chiar dacă un coechipier a marcat toate cele trei goluri.

Lampard a încheiat meciul cu un procentaj excelent: 88% pase reușite iar aici a stat întreaga cheie a disputei. Lampard a controlat mijlocul terenului și a oferit echipei sale muniție în fața porții adverse.

Merită apreciat efortul fostului mijlocaș de la Chelsea mai ales că oaspeții au condus cu 2-1 la pauză chiar dacă jucau în zece oameni încă din minutul 20. În urma victoriei cu 3-2 City a luat o opțiune importantă la calificarea în primăvara Champions League acolo unde vor ajunge dacă bat pe Roma iar TSKA Moscova nu câștigă pe terenul lui Bayern.