Don't Miss

Cinci ani şi cinci minute. Ashley Ward

By on 12 decembrie 2010, 17:33
Ashley Ward in duel pentru balon cu David Livermore de la Milwall

Ashley Ward a fost un fotbalist bun din anii 90, dar n-a prea avut noroc la niciuna dintre echipele la care a jucat. Fiu de miner din Lancashire, Ward nici nu s-a sinchisit de fotbal până pe la 15 ani. S-a apucat mai întâi de rugby şi lacrosse, dar fără succes. Soarele părea să iasă şi pe strada lui odată cu oferta celor de la Manchester United, dar până la urmă, Ashley a fost nevoit să se mulţumească, la finalul carierei, cu două recorduri mai puţin măgulitoare. Pentru primul a avut nevoie de cinci sezoane. Pentru al doilea de doar 5 minute.

Ashley Ward in tricoul lui Sheffield United, 2005, la unul dintre ultimele meciuri ale cariereiDiavolii roşii au intuit talentul din Ashley Ward şi l-au luat la juniori, acolo unde a prins 16 meciuri.  La 17 ani a ajuns la rivala Manchester City, pentru care a bifat debutul în Premier League. Din 1989 şi până în 1994 a hoinărit pe la tot felul de echipe (Wrexam, Leicester, Blackpool, Crewe) după care  a început să lucreze, ce e drept, nu de unul singur, la primul dintre cele două recorduri ale carierei.

Aşadar:

• în 1995 a retrogradat din Premier League cu Norwich
  • după două sezoane cu Derby, în 1998 a retrogradat din Premier League cu Barnsley
  • în iarna lui 98 a trecut la Blackburn, cu care a retrogradat din Premier League  în 1999
  • în vara lui 1999 a trecut la Bradford, cu care a retrogradat din Premier League în anul 2000

Concluzia e simplă şi tristă: Ashley Ward a retrogradat de 4 ori din Premier League, performanţă negativă pe care doar alţi trei fotbalişti au reuşit să o depăşească ulterior (Nathan Blake, Nigel Quashie şi Hermann Hreidarsson)

Al doilea moment special din cariera lui Ashley Ward s-a petrecut de-a lungul a doar 5 minute din ziua de 21 noiembrie 1998. Atacantul lui Barnsley a deschis scorul pentru echipa sa în deplasarea de la Sunderland, într-un meci din liga a doua din Anglia. Imediat apoi a ratat un penalty şi a fost eliminat după o intrare dură la Darren Williams. Gol, penalty ratat şi eliminare în cinci minute! Echipa sa a pierdut cu 3-2, iar pe Ward nu l-a mai apucat anul nou în tricoul lui Barnsley. Pe 25 decembrie, jucătorul a acceptat transferul la Blackburn şi a revenit astfel în Premier League. Pentru câteva luni!