Don't Miss

Cifrele Mondialului VI

By on 23 iunie 2010, 13:26

56

de ani au trecut de când Uruguay nu a mai pe primul loc în faza grupelor la mondiale. La turneul final din Elveţia 1956, sud americanii au ajuns până în semifinale.

25

de minute. Este recordul Franţei în istoria mondialelor pentru cel mai rapid cartonaş roşu încasat. L-a văzut Yoann Gourcuff  în duelul cu Africa de Sud.

3

victorii din 3 meciuri în grupe. Este performanţa pe care Argentina a atins-o de 3 ori în cele 15 ediţii de mondiale la care a participat. Uruguay 1930, Franţa 1998 şi Africa de Sud 2010 au fost cele 3 turnee faste pentru sud-americani. În 1930 au ajuns până în finală pe care au pierdut-o în duel direct cu ţara gazdă, iar 1998 au mers doar până în sferturi, unde au fost eliminaţi de Olanda. Acum, în optimi, au ca adversar naţionala din Mexic.

11

selecţii la mondiale sub tricoul Mexicului este recordul deţinut de legendarul Antonio Carbajal. Acesta nu mai este singur în fruntea ierarhiei. Cuauhtemoc Blanco şi Rafael Marquez l-au egalat după meciul de aseară, pierdut cu Uruguay (scor 0-1).