Don't Miss

Cifrele Mondialului IX

By on 29 iunie 2010, 16:28

70%

este procentajul meciurilor câştigate la mondiale pentru naţionala Braziliei. Selecao are 67 de victorii din 97 de meciuri

12

ani au trecut de când Olanda nu a mai prins sferturile la mondiale. Precedentele apariţii datează din 1974, 1978, 1994 şi 1998

5

câştigătoare de grupe din 6 au mers mai deaparte în sferturi. Singura care s-a împiedicat în optimi este SUA, 1-2 cu Ghana

4

goluri pentru slovacul Vittek înseamnă deocamdată locul 1 în clasamentul marcatorilor alături de argentinianul Gonzalo Higuain dar şi titlul de cel mai eficient debutant la un turneu final în ultimii 12 ani. Precedenta performanţă îi aparţine croatului Davor Suker care a înscris 6 goluri la CM 1998, atunci când a luat şi titlul de golgeter al competiţiei