Don't Miss

Câte secunde are minutul după un ceas franţuzesc

By on 31 ianuarie 2011, 09:27

Michel Vautrot este unul dintre cei mai cunoscuţi arbitri francezi. Pe lângă marile derby-uri din Hexagon, Vautrot s-a remarcat şi la mondiale, acolo unde a prins cinci meciuri la două turnee finale. Una dintre aceste partide a rămas în istorie nu numai datorită jucătorilor ci şi pentru o scăpare a cavalerului fluierului. Una pentru care a fost ironizat până la finalul carierei.

Vautrot a fost desemnat să conducă semifinala Italia – Argentina de la mondialul din 1990. O decizie binevenită, pentru că arbitrul francez se bucura de o reputaţie fără cusur. Vautrot avea deja la activ două meciuri la acel turneu final şi a condus perfect meciul dintre ţara gazdă şi  selecţionata sud-americană.

Duelul de pe San Paolo din Napoli s-a încheiat 1-1 (Schillaci, respectiv Cannigia) după 90 de minute aşa că au urmat prelungirile. Aici a intervenit, până atunci impecabilul Vautrot.

Arbitrul francez a uitat de cronometru şi a pus punct primei reprize suplimentare după 23 de minute şi nu după 15, aşa cum ar fi trebuit. Cum a justificat cavalerul fluierului cele 8 minute în plus: pur şi simplu a uitat de ceas!

Meciul s-a încheiat cu victoria Argentinei la penalty-uri.

Vautrot este şi arbitrul de care românii îşi aduc aminte cu plăcere. Francezul a condus finala Cupei Campionilor Europeni din 1986, câştigată de Steaua, tot la penalty-uri, în finala cu Barcelona.