Cât de greu de bătut este o echipă care joacă în 10?

By on 1 iulie 2013, 10:31

Revenim la clişeele fotbalului şi la confruntarea lor cu realitatea. Aşadar, o echipă care joacă cu un fotbalist eliminat devine (paradoxal) mai periculoasă decât până în momentul eliminării?

Football Mythbusters au răspuns la întrebare după ce au studiat sezonul recent încheiat din Premier League, iar concluzia este, previzibil, cu totul alta.

În primul rând să definim termenii comparaţiei din tabelul de mai jos. Studiul procentual se axează pe procente/minut, iar cifrele par mici dar dacă le înmulţim cu numărul efectiv de minute pe care o echipă le-a petrecut în inferioritate numerică atunci căpătăm o imagine mult mai clară asupra a ceea ce se întâmplă pe teren.

mit3Aşadar: o echipă care rămâne în 10 oameni pe teren marchează mai puţin şi primeşte mai multe goluri decât atunci când se afla în efectiv complet. Deci clişeul nu stă în picioare.

Dacă privim problema din perspectiva victoriei/egalului/înfrângerii, atunci lucrurile capătă o nuanţă nouă. Şi asta pentru că este important CINE rămâne în inferioritate. Manchester City sau Chelsea suportă mai bine o eliminare decât Wigan, să zicem:

City a câştigat toate cele 3 meciuri în care a avut un jucător eliminat

City a pierdut meciul cu Everton în care adversara a avut un jucător eliminat

Arsenal a câştigat 4 meciuri cu un om mai puţin pe teren şi a pierdut 2 (cu Manchester City şi Manchester United)

echipele cu un om eliminat au pierdut 50% din meciuri, au făcut egal în 23% dintre ele şi au câştigat 27% dintre aceste partide

Eşantionul studiat mai sus nu este suficient de larg pentru o concluzie generală însă ideea din titlu nu stă tocmai în picioare. Vorba că o echipă e mai greu de bătut vine să-i motiveze pe adversarii tentaţi să se bucure de răul altuia şi se susţine prea puţin pe realitatea din teren.

Comenteaza cu Facebook!

One Comment

1. Alexandru Alban

1 iulie 2013, 19:53 at 19:53

problema se poate pune si altfel, de ex daca echipa a avut jucator eliminat la 0-0, cand era in avantaj, sau in dezavantaj, plus ca sunt foarte multi factori care iti iti baga
    plumb in ghete, ori te fac sa iti revii!